Jamen, er det ikke vidunderligt, når blæst og efterårsvejr afløses af frost og sne og så en uge efter mildnes af forårsluft med flere plusgrader? Jo, gu’ er det så! Endnu bedre bliver det, når en god ven inviterer til laksetrolling nord for øen, og med 37,5 knob, når man jo langt på kort tid! Per Sjøstrøm er altså god til at finde nogle hot-spot for laksefight, så vi endte med fem laks i båden og et par ’mistede’ i løbet af få timers fiskeri – en blev sat ud igen, for klubbens bæredygtige regler postulerer jo, at man kun må fange to laks per mand per fisketur, selv om det nok mest er ’varm luft, fis i en hornlygte og spil for galleriet’. Tre fisk blev taget i overfladen på flasher og løje, og to i dybet (115 fod) på hhv. flasher og Stive og en Apex. Der var et par rigtig gode fisk blandt fangsten, som det kan ses på Verona Sportsfiskeris Facebookside, men for et lod i BHL kan man jo nøjes med mindre, så den ene: 5, 7 kg/ 84 cm. Mvh Postmester P