Værd at vide

Mere info om klubben og trollingfiskeri finder du på Facebook-siden ‘Trolling omkring Bornholm’, som styres af to BTK-medlemmer.

Bådforsikring
Bornholms Trollingklub har indgået en samarbejdsaftale med Sjællands Småbådsfiskeklub, Midtjysk Småbådsfiskeklub, Fyns Småbådsfiskeklub og TRYG Forsikring, så vi bornholmere kan få samme gunstige forsikringsvilkår som de store småbådsklubber. Her kan du læse mere om forsikringsaftalen: https://tryg.dk/partner/danmarks-smaabaadsfiskeklubber.
TRYG kan kontaktes på tlf. 44 20 50 56 eller via mail.

Klubbens logo
Klubbens logo er tegnet af det hedengangne papirmagasin Fisk & Fri’s skrappe illustrator Carsten Madsen, og vi har fået lavet målebånd med mindstemål påført til båden – og klistermærket kan fås både til båden og bilen, hvis man ønsker det. Så længe lager haves! Kontakt bestyrelsen

Liggeplads i andre havne
Hvis man har en fast plads i en bornholmsk havn, kan man købe et såkaldt ‘Bornholmerkort’ og derefter ligge gratis på gæstevilkår i alle kommunale og flere private havne
Henvendelse til en kommunal havnefoged.
I Nexø Havn skal man betale fuld pris de to første døgn, derefter er det halv pris. Henvendelse til Check Point Marine.

Klubbens lakseflag kan medlemmerne få ved henvendelse til bestyrelsen.

Vedtægter
Beretning
Beslutningsreferat

Information generelt om de bornholmske havne/Sejlerguiden her – om øjeblikkets skibstrafik her- om bornholmsk lystfiskeri her – om trafikseparering ved øen her – om Havmiljøvogter her – om SejlSikkert her.

Vores sponsorer

Nedenstående firmaer bakker i forskelligt omfang op om klubbens aktiviteter, så Bornholms Trollingklubs medlemmer kan jo passende gøre gengæld ved at støtte vores sponsorer!

Hovedsponsorer

Øvrige sponsorer