Den netop overståede weekend havde vejrmæssigt været ideel til et træf på Chr.Ø, men det er jo for sent, så træffet løber af stablen den kommende weekend (26.-27. sept.), hvis vejret ellers er til det. Traditionen tro starter man med middag på kroen fredag aften, fortsætter som man lyster, men trods evt. udskejelser er der fælles morgenmad tidligt inden lørdagens konkurrencestart. Præmier til de vægtmæssigt flotteste laks. Tilmelding til kromiddagen er absolut nødvendig til vores kasserer Bill på tlf. 40 41 28 55 snarest muligt.  Evt. aflysning meldes ud torsdag aften.
Klubbens konkurrence ’Bornholmerlaksen’ starter fra og med den 27. september uanset om Chr. Ø-træf udskydes eller aflyses.. Hvis man vil være med fra start, så husk indbetaling i god tid – der kan sagtens gå op til tre dage inden betaling indgår på kontoen. Tilmelding til ‘Bornholmerlaksen’ sker udelukkende ved indbetaling af 300 kr. til klubbens konto: 6060-0005228232.  Husk navn og mrk. BH-LAKS på indbetaling!  
 Bestyrelsen/ Postmesteren